Pravidelné detské stretká prebiehajú v nových priestoroch,
a to v budove vedľa gymnázia oproti mestskej knižnici.
O začiatku eRko stretiek v šk. roku 2020/2021 budeme informovať aj vo farských oznamoch, nakoľko vzhľadom na protiepidemické opatrenia sú stretká pozastavené. 
Vítané sú aj nové deti od 6 do 15 rokov.
Informácie o priestore nájdete na: http://sered.erko.sk/sered/aktivity/59-oznam-zmena-priestorov-pre-stretka

Chceš patriť medzi eRkárov, rozvíjať svoje talenty, osobnostne rásť a šíriť jeho poslanie Radosti?
Viac informácií o tomto celoslovenskom hnutí nájdeš na hlavnom webe:  
https://erko.sk alebo emailom na andrej@erko.sk

Mesiac september je časom, kedy sme začali s deťmi novú ročnú tému s názvom „Aj ty hrdinom“.

KONAJME OBYČAJNÉ VECI S LÁSKOU A STANÚ SA NEOBYČAJNÝMI
Máme svojich obľúbených hrdinov. Predstavujeme si, čo by urobili, opakujeme slávne vety, ktoré povedali. Sú takí úžasní… a zároveň takí vzdialení. A čo ty? Budeš tiež úžasnou? A ty? Budeš raz hrdinom? Hrdina nemusí byť výplodom fantázie. Nemusíš sa hrať na niečo, čím nie si. Hrdinsky rozvíjaj to, kým si. Katarína Sienská raz povedala, že ak sa staneš tým, kým máš byť, rozžiariš celý svet.
Pozývame deti, aby boli hrdinami pre svoje okolie. Pozývame animátorov, aby boli hrdinami pre tieto deti.
Hrdina potrebuje pokoru, aby nestratil pevnú pôdu pod nohami, potrebuje napredovať s odvahou, aby sa stal požehnaním pre druhých.
A vernosť bude dôkazom jeho lásky a obety.
Môžeš byť takým aj ty, nech sú naše stretká príbehmi hrdinstva v každodennosti.

 

V septembri sa uskutočnilo územné stretnutie animátorov, ktorí čerpali nové námety a sily do svojej služby v eRku od svojich kolegov dobrovoľníkov.

Privítali sme medzi nami našich mladších pomocných animátorov, ktorí sa vydali na animátorskú službu, v ktorej im prajeme veľa síl.

PREČO TÉMA HRDINSTVA?

  • Spolu s deťmi chceme odhaľovať skutočnú tvár hrdinstva. Zamýšľať sa nad tým, či tí, ktorých nasledujeme, sú požehnaním pre druhých alebo ich nasledujeme len preto, že to tak robia všetci.
  • Chceme odvážne napredovať v našom povolaní k veľkej láske. Prekonávať apatiu a strach z budúcnosti, nebáť sa robiť rozhodnutia pre druhých v čase krízy záväzku.
  • Chceme vyzdvihnúť hrdinov každodennosti. Osobitne však deti, ktoré sa stali hrdinami pre svoju rodinu, kamarátov, školu, dedinu, mesto či krajinu.
 

AKO SA VYLIAHNE HRDINA?

1. POKORA
Pokorný človek, vie kým je. Pozná svoje povolanie, svoje silné a slabé stránky. Vďaka nestráca pevnú pôdu pod nohami. Môže sa slobodne vydať na cestu. Naopak, pyšný človek sa vydáva za niekoho, kým nie je. V skúškach, ktoré preverujú hrdinu, sa tak nemá o čo oprieť.

2. ODVAHA NAPREDOVAŤ
Hrdina nie je ten, komu sa všetko darí a všetko dokáže. V skutočnosti, každý dobrý príbeh má hrdinu, ktorý i napriek pádom a prekážkam vstane a napreduje. Odvážne prijíma svoje povolanie byť darom a požehnaním pre druhých a ide za ním.

3. VERNOSŤ
“Kto je verný v najmenšom, je verný aj vo veľkom.” (Lk 16, 10). Hrdina je verný svojmu povolaniu k veľkej láske. Každý deň si znova a znova obnovuje svoj záväzok. Jeho hrdinská vernosť sa tak “nedá vyvážiť zlatom a striebrom.” (Sir 6, 15)

 

TERMÍNY:

Taktiež plánujeme vo štvrtok cez jesenné prázdniny 31.10.2019 zorganizovať i eRkársky výlet. 

 

Naďalej pozývame deti v 1.-8. ročníku ZŠ na pravidelné eRko stretnutia. Stretávame sa v piatky v čase 16.00-17.15 h vo farskej klubovni. 
Prípadná zmena času stretiek bude oznámená aj na tejto webstránke hore v modrom rámčeku.

Andrej Macho, ZOF - Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

 

kosicki mucenici

Patrónom ročnej témy sú sv. Košickí mučeníci Štefan Pongrác, Melichar Grodecký a Marek Križin. Košickí mučeníci sú zároveň aj patróni eRka. Svojím hrdinským životom a mučeníckou smrťou sú vzorom aj pre ľudí dnešnej doby.

Hodnoty eRka

Živá viera

Úcta k životu

Otvorené spoločenstvo

Radostná služba

Zodpovednosť a dôvera