erko tab16 1Detská organizácia eRko-HKSD pôsobiaca tiež v našom meste sa s deťmi pravidelne stretáva počas školského roka na stretkách a všetci s radosťou očakávajú vyvrcholenie každoročnej "sezóny" - spoločný ERKO TÁBOR, ktorý sa koná vždy začiatkom leta aj vďaka podpore mesta Sereď. Nejaký ten čas od letného tábora už ubehol, a preto vám prinášame autentický report. 
Dobrodružný týždeň sme tento rok strávili v krásnom lesnatom prostredí v doline Bielych Karpát a pilierom tohto týždňa bolo rozvíjanie čností v Detektívnej akadémii...
(krátky film z tábora je pod článkom)

 

Za tohtoročným dobrodružstvom sme sa vydali v nedeľu poobede autobusom priamo do zeleňou obklopenej doliny Bielych Karpát. Po príchode a úvodných pokynoch mladšia časť výpravy neodolala a išla sa s dozorom hrať na ihriskách, animátori zatiaľ pripravovali Pastoračné centrum na príchod nových kandidátov na detektívov.
Po večeri nám vedúci Detektívnej akadémie (DA), major Andy, vysvetlil pravidlá DA a deti si spoločne vylosovali v akej fakulte budú spoločne odhalovať záhady a plniť úlohy vedúcich fakúlt. Na rozvíjanie tímového ducha nám počas týždňa pomáhali aj tímové aktivity, medzi nimi napríklad kreslenie vlajky každej fakulty (skupinky) či vymýšlanie pokriku. Cieľom tohto týždňa bolo budovanie charakteru účastníkov tábora cez čnosti vďačnosť, miernosť, čistota, vytrvalosť, radosť a odvaha, ktoré nám nám p. kaplán PhDr. Róbert Ťapušík, major K, priblížil ráno i večer cez aktivity počas modlitby, aby sme ich ľahšie trénovali počas dňa. Priblížili sme si tiež životný štýl eRkára 'Štýl mám rád'.

Pondelok 15. 08. 2016

Po tom, čo nás ráno zobudili agenti Gibs a Ziva z agentúry NCIS (Námorný vyšetrovací úrad) sme išli spolu s majorom Andym na rozcvičku, kde sme sa naučili nové eRko tance. Po rozcvičke, rannej hygiene, tématickej modlitbe a raňajkách nasledoval Základný výcvik pre detektívov, kde sme sa spoločne učili a zisťovali ako rozšifrovať a zašifrovať svoje meno cez šifry v našich zápisníčkoch, ako vyrobiť lupu, ako rozoznať odtlačky prstov a aké ich typy poznáme, ako sa dajú ľahko oklamať oči, ako sa obhliada miesto činu, ako by mali detektívi logicky myslieť, ako odhaliť odkazy v tajných správach a ako si vyrobiť vlastný odtlačok prsta do svojho Detektívneho zápisníka a preukazu.
Po výdatnom obede sme hľadali zločineckú bandu a opisovali ich na tzv. fantómový obraz. Nasledovala sv. omša s názornou a poučnou homíliou s majorom K. Po večeri bol fakultný program, čo znamená, že na každej fakulte sa pre jej členov odohrávali aktivity ako Partička či Osobnosti.
Po ďakovnej večernej modlitbe, kde sme zhodnotili na Zrkadle celý deň a objavovanie čnosti vďačnosť sme pri čítaní rozprávok spoločne zaspávali.

Utorok 16. 08. 2016

Po zadymenom budíčku Scherlocka Holmsa a Watsnovej sme sa rozcvičili na budíčku pri eRko tancoch exotického pôvodu. Na rannej modlitbe sme si predstavili čnosť miernosť. Po raňajkách sme sa pripravili na celodennú pátračku, pretože Scherlock nás poprosil o pomoc pri pátraní po zlodejovi, ktorý ukradol z hradu Lednica vzácne diamanty. Všetci sme sa teda vyzbrojení odhodlanosťou vydali na neľahkú cestu, aby sme zistili identitu zločinca. Po strastiplnej ceste cez lúky či lesy sme sa dostali na vrch hory a prešli na druhú stranu kopca do bájnej dediny Lednica. Tam sme sa naobedovali, oddýchli si a vydali sa cestou na hrad získať indície, ktoré charakterizujú zlodeja. Dlhou cestou späť do našej akadémie sme poriadne vyhladli, veď spolu sme zdolali 25 kilometrov, a preto sme sa všetci tešili na vynikajúci gulášik od miestnych kuchárok a p. farára. Po večeri sme si užívali voľno a niektorí sa šantili s miestnými mládežníkmi pri florballe. Na večernej modlitbe sme si s p. kaplánom zhodnotili ako sme sa snažili rozvíjať čnosť miernosť a potom všetci šup do izieb vypočuť si rozprávky na dobrú noc a pripraviť si sily na ďalší deň.

Streda 17. 08. 2016

Fuuu, brrr, to bol teda budíček. Budili nás Semir a Ben alias Kobra 11 z Dialničnej polície a kto nechcel vstávať, čakali ho vodné pištole :D Po tanečnej a bežeckej rozcvičke nasledovalo predstavenie čnosti vytrvalosť cez rannú modlitbu a po raňajkách sme spolu s Dialničnou políciou riešili prípad zlodejov áut. Medzitým nám major Andy rozdal desiate a detektívi vo svojich fakultách spojili hlavy, zamenili si u Anny Engelhardtovej získané značky áut za písmenká a rozlúštili na akom aute zlodeji utiekli, ba aj EČV kradnutého auta. Po výdatnom obede a bláznivom oddychu nás komisár Semir vyzval na trénovanie vytrvalosti v štafetových hrách. Po tomto ubehanom popoludní sme si fyzicky oddýchli a duchovne sa obohatili na sv. omši, ktorú sme doprevádzali našimi piesňami a p. kaplán nám cez homíliu priblížil ako byť v živote vytrvalý na názornom príklade príbehu malej slnečnice, ktorá hoci je na začiatku malinká spomedzi ostatných bylín, neustále sa otáča k Slnku a keď vyrastie je z nej mohutná rastlina. Po večeri si vytrvalí detektívi jednohlasne odsúhlasili pozvanie mužov z Kobry 11 a agentky Zivy z NCIS do večerného prírodného kina, a tak sme všetci spoločne zababušení napínavo pozerali záverečnú bodku za týmto dňom.

Štvrtok 18. 08. 2016

Ooou, taký neporiadok, že pán Monk mal normálne problém vojsť a zobudiť ospalých detektívov spolu s asistentkou Nataly. No ale po prebudení, rannej rozcvičke v štýle egypťanov, predstavení čnosti čistota, sme po raňajkách prekvapene pozerali, že prečo pán Monk dobehol za nami len v uteráku :D Po vysvetlení tejto smiešnej situácie sme sa dozvedeli, že mu posadnutý fanúšik ukradol oblečenie a zanechal mu list, kde všetko vysvetlil a dodal, že si chce s ním spraviť selfie, keď nájde svoje veci. Deti pánovi Monkovi chceli pomôcť, a tak vyrazili spoločne do areálu a hľadali odkazy so zašifrovanými miestami kade fanúšik išiel. Po uhádnutí týchto vtipných hádanok sa dostali k fanúšikovi, pán Monk si mohol vziať svoje veci a tí rýchli si spravili spolu selfie. Následne nás Nataly upozornila, že pán Monk sa nemôže ísť s nami najesť, lebo máme všade neporiadok a spísal nám 15 úloh, ktoré keď splníme, tak sa príde s nami naobedovať. Po obede a zaslúženom oddychu sme si počas tvorivých dielní vyrábali rôzne výrobky, napr. tričká, náramky, stromčeky šťastia a pod. Po fantastickej palacinkovej večeri v podobe výdatných palaciniek so šľahačkou sme si užili dostatok zábavy pri športe alebo na preliezkach, či eRko tancoch. Keďže čas pokročil prišli na rad sprchy, tvorivá večerná modlitba a večerný program v kruhu našej mnohopočetnej eRkárskej rodiny. Čakal nás totižto moderátor Samuel so svojou šou Dobre vedieť o eRku :) Všetci sme si prevetrali vedomosti o tejto najväčšej slovenskej organizácií pracujúcej na aktívnom rozvoji detí i mládže na SR a jej rozvojovej činnosti v zahraničí. Veľa nového sme sa dozvedeli z videí i fotiek k otázkam a plní vedomostí sme sa odobrali do ríše snov.

Piatok 19. 08. 2016

Haf, haf, haf... ozývalo sa ráno v izbách. Budí nás Dafne a Scooby Doo. Po rozcvičke, rannej hygiene, uprataní izieb a ich bodovaní a po raňajkách sme si s p. kaplánom predstavili ďalšiu čnosť - radosť. Scooby Doo a Dafne nás sprevádzali celý deň a dbali na radosť. Doobeda nás čakala veľká akcia Putovanie za čnosťami. Aby sme spoznali čo najviac čností, toto putovanie sa odohralo v peknom a rozľahlom areáli základnej školy. Tomuto však predchádzali aktivity na futbalovom ihrisku. A potom hor sa za animátormi, kde čakali jednotlivé čnosti ako všímavosť, vytrvalosť, miernosť, radosť, spravodlivosť, priateľskosť, vernosť, čistota, úcta, vďačnosť, múdrosť a odvaha. Po posilnení sa na obede a oddychu sme sa s majorom Andym zahrali aktivity vonku a ani sme ich nedokončili, už za nami dobehla zdesená Dafne, Ziva, Semir, Nataly a Scherlock a vykrikovali, "Poplach, ukradli trezor!" Mladí detektívi neváhali a chytro utekali do budovy našej Detektívnej akadémie zistiť, čo sa stalo. Ouu, a nastalo veľke ticho pred ešte väčším prípadom. Klubovňa záhad bola porozhadzovaná, komisár Ben postrelený a v bezvedomí, agent Gips s monoklom na oku. Aby toho nebolo málo pribehol riaditeľ DA, major Andy, s videom, ktoré mu poslali páchatelia. Spoločne sme sa dozvedeli, že nám ukradli trezor s hodnotnými vecami, a keďže bol pán Monk neodbytný a všimol si podozrivého, uniesli ho. Detektívi sa teda pustili do práce, tak ako sa cez týždeň naučili: očíslovali stopy, odobrali odtlačky prstov, vlasy, odhryznuté jedlo, vonku našli páchateľov denník, náušnicu atď. Za každú stopu získali ústrižok mapy so zašifrovaným odkazom. Po vylúštení pomocou svojich zápisničkov sa dozvedeli miesto úkrytu a pomocou stôp zistili komu patria odtlačky, náušnica, vlasy... Jednohlasne obvinili Zivu, že je dvojitou agentkou, a tak ju predbežne zatkli. Vydali sa hľadať stratený trezor a priniesli ho späť spolu s cennosťou - zelenkavé výročné náramky seredského eRka, ktoré sme si nedočkavo rozdali. Večer nás čakala záverečná sv. omša, kde sme našim zohratým spevom poďakovali za celý týždeň. Po večernom voľne sme si v Klubovni záhad vyhodnotili doobedné Putovanie za čnosťami, zahrali si nové ukazovačky a starší eRkári spolu s riaditeľom DA originálne zarapovali táborovú hymnu :D
Vedúci fakúlt zatiaľ chystali slávnostný ceremoniál a po zvolaní sme všetci v napätí a po tme vstúpili do veľkého vyzdobeného altánu. Usadili sme sa a zažli sa svetlá, waaaau. Riaditeľ DA všetkých privítal na slávnostnom večery a komisár Semir vyhodnotil usilovnosť jednotlivých fakúlt, ktoré si postupne prebrali ceny a diplomy. Následne boli ocenení aj jednotlivci, ktorí nazbierali najviac pečiatok s čnosťami počas týždňa za rozlúštenie kódov stolovania alebo za najvzornejšieho detektíva. Po tomto ceremoniáli nasledovala vytúžená opekačka a menší eRko ples.

Sobota 20. 08. 2016

Zzzzz, dlho sa spí po záverečnej noci. Po budíčku, rannej záverečnej modlitbe a raňajkách sme sa všetci chystali na odchod domov. Poslednýkrát sme sa sprchovali v pekných akademických sprchách, každý si pobalil svoje veci a potom sme využili voľný čas na hry vonku. Po poslednom vynikajúcom obede v podobe slepačieho vývaru a voňavých rezníkov sme si všetci pobrali veci a čakali na príchod autobusu, ktorý nás odviezol domov.

A tak sme tu zanechali jedno nádherné miesto, nie však spomienky na tento tradičný, toho roku výročný, jedinečný tábor seredských eRkárov, ktoré sa zaryli hlboko do srdca každého, kto zažil toto úžasné dobrodružstvo v kruhu eRkárov.

Uvidíme sa o rok ;)

 

Fotogaléria z nášho detektívneho týždňa:  https://goo.gl/photos/V9dTNC4LEHpNEgE47

Krátky film z tejto výpravy: