Pravidelné detské stretká prebiehajú v nových priestoroch,
a to v budove vedľa gymnázia oproti mestskej knižnici.
Informácie o priestore nájdete na: http://sered.erko.sk/sered/aktivity/59-oznam-zmena-priestorov-pre-stretka

V šk. roku 2020/2021 sú vzhľadom na protiepidemické opatrenia stretká pozastavené. 

TERMÍN LETNÉHO ERKO TÁBORA: 24. (so) - 30. (pia) júla 2021
 

plagat dn17eRko-HKSD odštartovalo 23. ročník najväčšej dobrovoľníckej akcie na SR známej ako Dobrá novina. Mottom tohto ročníka je: "Na ceste k životu."

V tomto roku bude v centre pozornosti práca dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (tzv. sestry Vincentky) v meste Alitena na severe Etiópie. Dobrá novina tu podporuje zdravotné stredisko zamerané na starostlivosť o matky s deťmi od roku 2015. Vďaka tejto podpore môže v náročnom teréne v okolí Aliteny jazdiť sanitka k náročným prípadom alebo k mamičkám pred pôrodom.

Tvárami 23. ročníka budú mama Ababa s dcérkou Weini, ktorá sa vďaka včasnému príchodu sanitky narodila pod dohľadom lekára. Ich príbeh zachytáva aj krátky 10-minútový film s názvom „Cesta“.

 Pre koho koledujeme tento rok?

Alitena je historickým centrom okresu Irob. Malé horské mestečko má iba okolo 3000 obyvateľov, väčšina žije v usadlostiach roztrúsených na svahoch okolo centra. Alitena sa považuje za jedno z centier katolíckej viery v Etiópii, vďaka evanjelizačnej práci Sv. Justína de Jacobis. Väčšinu roka je tento kraj veľmi suchý, plodinám sa darí iba na poliach so zavlažovaním. Mnohé rodiny chovajú ovce, kozy, hovädzí dobytok a sliepky. 

Téma: Na ceste k životu

Prvou inšpiráciou pre názov ročnej témy boli cesta a zachránené životy na severe Etiópie, kde sa nachádza tohtoročný ťažiskový projekt.

So Zdravotným strediskom sestier Vincentiek v Alitene spolupracujeme na programe zlepšenia starostlivosti pre matky a deti. Miestni zdravotníci sú „na ceste k životu“ doslova každý deň. Alitena sa nachádza v ťažko dostupnej horskej oblasti, s osídlením roztrúseným na svahoch hôr. K mnohým osadám tu žiadna cesta nevedie.

A existujúca cesta, ktorú si miestni ľudia vytesali do kameňa je veľmi náročná. Jedným z mála áut v Alitene je sanitka, ktorá je súčasťou nášho projektu. Dostupnosť lekárskej pomoci pomáha mnohým rodičkám s komplikáciami a malým deťom, ktoré by sa v náročnom teréne nedostali do nemocnice včas.

Ťažiskový projekt 23. ročníka

Ťažiskový projekt 23. ročníka Dobrej noviny vedú sestry z kongregácie Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Vincentky v Alitene pôsobia už od roku 1973, kedy tu založili malé zdravotné stredisko. Prišli sem v čase, keď bol kraj postihnutý hladomorom a zostali tu pôsobiť.

V 90. rokoch keď Alitenu tvrdo zasiahla vojna medzi Etiópiou a Eritreou, žili sestry spolu s miestnymi obyvateľmi v utečeneckom tábore, kam sa museli z Aliteny presunúť.

Alitenské zdravotné stredisko realizuje aj program Zlepšenia zdravotnej starostlivosti pre matky a deti, ktorý podporujú koledníci a darcovia Dobrej noviny od roku 2015.

Okrem zdravotného strediska vedú Vincentky v Alitene vieceré projekty pre miestnu komunitu: škôlku s montessori výučbou a výživovým programom, pre deti z najchudobnejších rodín, rozvojové centrum pre ženy, internát pre dievčatá z odľahlých oblastí, ktoré tak môžu chodiť do školy, program potravinovej pomoci pre deti a mladých, ktorý chodia v Alitene do školy či detské a mládežnícke centrum.

dobra novina alitena

Okrem programu Zlepšenia zdravotnej starostlivosti pre matky a deti podporí Dobrá novina v roku 2018 aj ďalšie rozvojové projekty v EtiópiiKameruneJužnom SudáneKeni Ugande.

 

Podporiť aktivity Dobrej noviny v rozvojových krajinách môžete nasledovne:

- prijatím koledníkov v našom meste 26. 12. 2016 od 14.00 hod. PRIHLASOVANIE V SAKRISTII KOSTOLA DO 20.12.2017 (kto nestihne, tak emailom :) )

- zapojením sa do koledníckej činnosti, napr. cez kolednícku skupinku eRka v Seredi,

- finančným príspevkom na účet IBAN: SK7711000000002940457894

- darcovskou SMS v hodnote 2 EUR s textom DMS DOBRANOVINA na číslo 877

Ďakujeme!


Viac informácií o projekte Dobrá novina nájdete na: www.dobranovina.sk

CELÝ OSEM MINÚTOVÝ FILM: CESTA

PIESNE AFRICKÝCH DETÍ Z PODPOROVANEJ ŠKÔLKY:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLTjWoJqd8xy3ScWm8gbD1QHUwyaCGLCz2

Hodnoty eRka

Živá viera

Úcta k životu

Otvorené spoločenstvo

Radostná služba

Zodpovednosť a dôvera